
Gratis föreläsning kring barns utsatthet på nätet
ons 25 aug.
|Online, via Zoom
Nu fokuserar vi på det digitala våldet och utsattheten på nätet med hjälp av Caroline Engvall. Vi får insikter i aktuella ärenden/sexualbrott, hur arbetar förövarna för att locka barnen, konsekvenser av spridda avklädda bilder på nätet. Vi vill bidra till att alla ska våga och kunna "ta snacket"!


Time & Location
25 aug. 2021 20:00 – 21:00
Online, via Zoom
About The Event
Välkommen att delta på denna öppna online-föreläsning som vi, Soroptimist Sweden anordnar tillsammans med Caroline Engvall.
Denna föreläsning är en del av satsningen kring vårt fokusområde "Violence against women". Nu fokuserar vi på det digitala våldet och utsattheten på nätet.
Vi får insikter i bl a aktuella ärenden/sexualbrott, hur arbetar förövarna för att locka barnen, konsekvenser
av spridda avklädda bilder på nätet, signaler på utsatthet och hur du kan ställa frågor och hjälpa barn
som utsätts på nätet.
När:25 augusti